Vinná horečka z Jury

Kromě vín z Alsaska nám dorazily i tekuté pecky z Jury. Vzrušující, svůdné a elektrizující jsou nová vína od našich jurských přátel, Didier Grappe a Valentin Morel z Poligny.

 

Didier Grappe

V roce 2001 ukončil charismatický Didier Grappe vinohradnické lyceum v Beaune. V tento rok začal pečovat o rodinné vinohrady. Dnes pracuje na 4 ha v srdci vesnice St.Lothain (většinu tvoří Savagnin, Chardonnay, v menší míře Pinot Noir, Trousseau, Poulsard). Vinice Novelin, Champs rouge a Longefin jsou situovány kolem vesnice. 

Již od počátku Didier přijal s pokorou a respektem svoji úlohu vinaře, rozhodl se pro nenásilné pěstování révy . Ve sklepě vinař hospodaří bez zásahu tzv. nemanipulativně, nepoužívá žádná aditiva či kvasinky. Hotová vína nečeří ani nefiltruje, lahvuje bez použití SO2. Vína jsou přeměněný hroznový mošt na víno bez jakékoli standardizace. Jeho vína jsou nespoutaná, osobitá a velmi dobře pitelná!

 

Valentin Morel

Valentin Morel, převzal rodinné vinařství po otci Jean Lucovi v roce 2014. Otec zde hospodaří od roku 1985 organicky. Poté co, Valentin vystudoval práva ve Strasbourg, následoval jeho návrat do rodného Poligny. Místo kariéry špičkového právníka si zvolil cestu vinaře a začal obhospodařovat 8ha vinic v biodynamickém režimu.  Ve sklepě pracuje naproto přirozeně s minimálními zásahy při výrobě vína (autochtonní kvasinky, spontánní kvašení, ...),  síra je použita šetrně či v žádném množství pouze před lahvováním).

Kvašení probíhá v nerezových tancích o různé velikosti. Po dlouhé fermentaci při nízkých teplotách vína zrají v použitém dřevě (i nerezu) na jemných kalech. Konečná vína nejsou čeřena ani filtrována. Valentinova vína jsou jemná, hluboká, sofistikovaná připomínající velejemné burgundské moky.

 

Valentin Morel - Crémant du Jura Brut

Základní hrozny pro tento krásný crémant pocházejí z ročníku 2018. Po roce je víno rozkvašeno přidáním čerstvého moštu ze Savagnin ročníku 2019. Následně po 18 měsících zrání na láhvi jsou kaly odstřeleny a je přidáno rezervní víno bez dosáže. V chuti suché, přímé a velmi pružné. Na patru dominují tony citrusů a másla, dlouhá persistence ukazuje na delší zrání na láhvi. Vhodné jako aperitiv k mořským plodům nebo pečeným ústřicím.

Didier Grappe - Chardonnay 2016 "Novelin"

Jiskrná žluto zelená barva s odlesky slámy. Aroma vína ohromí oxidativní tóny zelených jablek, sušeného koření, naloženými vlašskými ořechy. Po delším nadechnutí přichází příjemné tony smetany, zelených jablek a květin. Středně plné, suché v chuti s tony zelených jablek, kdoulí a minerálů. Dlouhé a vyvážené víno s jemným svěžím odchodem v němž dominuje sůl, minerály a pazourek.

Didier Grappe - Chardonnay 2019 "Longefin"

Chardonnay z vinohradu Longefin kvasilo v nerezovém tanku a poté zrálo v použitých dubových sudech barrique po dobu 12 měsíců. Světlá, lehce zakalená žluto zelená barva. Výrazné minerální aroma doplněné o tony čerstvých hroznů, bílých květin, toastu. V puse svěží, šťavnaté, minerální. Dominují ovocné tony zelených a žlutých jablek, medu, másla, soli. Velmi čisté svěží a jiskrné víno, které pobaví svojí lehkostí a čistotou. 

Didier Grappe - Pif Purple 2020

Hrozny pro toto extrémně pitelné víno pochází z divokých hybridních odrůd jako Leon Millot, Seyve Villard a Vidal. Svůdná divoká bledě červená barva dává tušit neobvyklý zážitek. Na nose láká tony drcených malin, čerstvých lesních jahod, divokého lesního porostu.V puse minerální, delikátní s křupavou kyselinou. Svěží, ultra čerstvé s pořádnou porcí minerality.

 

R1-20