Zázrak z Côte de Beaune - Chandon de Briailles

Blištivý naturální klenot sídlící na severu vesnice Beaune je stále trochu v pozadí oproti známějším kolegům z Côte-d'Or, ačkoli svým přístupem a kvalitou doslova drtí věhlasnější páťáky z regionu. Rodina de Nicolay vytváří oslnivá vína, která vás hluboce poznamenají svoji čistotou, jiskrou, elegancí a noblesou.

 

Panství Chandon de Briailles se nachází v oblasti Cotes de Beaune, kde majitelé, rodina de Nicolay hospodaří ve 3 obcích (Savigny les Beaune - sídlo vinařství, Pernard - Vergelesses a Aloxe Corton). Sídlo vzniklo v 18.století, v roce 1834 zde byly vysazeny první keře révy. Současný majitel, rodina de Nicolay,  pěstuje hrozny v okolí Savingy od roku 1988 organicky, od roku 2011 je statek plně biodynamickým (14 ha).

Hlava vinařství, Fracois de Nicolay vede podnik se svou sestrou Claude. Oba vyznávají tradiční vinifikaci burgundských s lehkou obměnou - při fermentaci využívají i celé hrozny kvůli lepší parfémovosti, aroma. Dlouhá elevage je podpořena zráním vína ve starém dřevě (demi muids, barrique 228l), která trvá 15 - 18 měsíců. Vína nejsou filtrována a jsou minimálně sířena.

Výsledkem této přirozené výroby a zrání jsou velmi expresivní, rafinovaná, zároveň dužnatá a strukturovaná vína.

 

Les Saucors Blanc 2017

Les Saucours (0,6 ha) tvoří mix mladší a starší výsadby na jílovito-vápencovém podkladu. Hrozny po ručním sběru byly lisovány a fermentace proběhla v demi muids a část v barriques (obojí staré dřevo). Poté zrály v použitých barriques po dobu 18 měsíců. Víno má tmavší žlutozelenou barvu. Po nadechnutí ucítíte zralé ovoce, žluté květiny, chlebovou kůrku a smetanu. V chuti suché, dobře stavěné a bohaté. Svádí k dalšímu napití díky své živosti a jemné hořkosti, vše je krásně vybalancováno díky přítomné kyselině. Závěr je dlouhý, minerální se stopou žlutého ovoce.  

Savigny Les Beaune Rouge 2017

Cuvée Pinotu Noir pochází ze dvou parcel - Aux Fourneaux z 1960 a Les Saucours z 1976. Víno bylo vinifikováno bez třapin, zrání proběhlo 18 měsíců v použitých sudech. Čistá středně rubínová barva s odlesky granátové. Expresivní aroma divokých malin, kandovaného ovoce, sušených květin až růží. V chuti středně plné, dominuje drobné ovoce, třešně, zemitost a příjemná svíravost díky tříslu. Svěží a čerstvé s pěknou kyselinou. 

1er Cru "Les Laviéres" 2017

Pinot Noir z vinice Les Lavieres, jejíž stáří přesahuje 60 let, je tvořena jílem a silnou vrstvou vápence, který dává vínu silnou mineralitu na patře a pocit slanosti v závěru. Po ručním sběru, hrozny fermentovali v betonu a trokonických kádích ze dřeva po 3 týdny. Následně víno zrálo v použitém dubovém dřevu (228l) 18 měsíců. Komplexní aroma připomíná letní třešně, okvětní lístky růží, rybízové listy. Bohatou širokou aromatiku doplňuje sladké koření, zemitost a mineralita. V puse je suché, čisté, středně plné a fantasticky šťavnaté. 

IMG_1239