Archivní vína z Jury

Podívali jsme se do archivu a našli jsme tam pár zajímavých, vyzrálých vín. Ochutnejte netradiční vína od skvělých producentů z Jury.

 

Vin Jaune je symbolem oblasti Jura. Jde o 100% Savagnin, kterému se daří nejvíce na kopcích s podloží z modrých a šedých slínů pocházející z druhohor či třetihor. Po ruční sklizni je odrůda odzrněna, přímo lisována, následné zrání probíhá v použitých barrique sudech a to, minimálně 6 let a 3 měsíce pod vrstvou, které je označována jako voile či flór (bílý povlak na hladině vína, tvořen unikátními kvasinkami).

Díky této vrstvě dochází k anaerobnímu zrání vína (bez přístupu kyslíku). Jelikož se sudy nedolévají, dochází k odparu vína a vzniká tak nenapodobitelný jedinečný mok, který má intenzivní aroma, výraznou chuť po oříšcích, minerálech a soli. Obsah láhve je 62 cl (tzv. clavelin)– přesně tolik totiž zbude z jednoho litru vína po víc než šestiletém zrání na sudu.

 

DOMAINE DE LA PINTE - SAVAGNIN 2000

Raritní kousek z výtečného ročníku 2000, který dal velká vína. Hustá, kalnější tmavě žlutá barva, která míří až do jantaru.  V nose je cítit oxidativní aroma, které je velmi jemné, elegantní, vícevrstevnaté. Kromě oxidativních tónů (ořechy, sušené ovoce, kari listy, sůl) se objevují tony, podhoubí, bílé čokolády, sušeného ovoce a minerálů. V puse koncentrované se značnou tenzí, tučné a hutné s velkou dávkou salinity. Měkké a přístupné na patru s velkým a dlouhým závěrem.

 

DOMAINE DE RONCES - VIN JAUNE 2007

Orbagna, ležící na jižní cípu Cotes du Jura, patří do Revermont (část pohoří Jura) s jiným klimatem a půdním složením (více vápence). Vin jaune od Domaine Ronces má tmavě žluto bronzovou barvu. Aroma nabízí komplexní zážitek  v podobě ořechů, sušeného ovoce, bílých květin. V chuti je subtilní, měkké, zakulacené s ořechovými tony, dále  zelené jablko exotické koření (kari, zázvor). Dochuť vína je velmi dlouhá se sametovo minerálním charakterem. 

 

VALENTIN MOREL - VIN JAUNE 2010

Elegantní, lehký, skvěle pitelný styl od Valentina Morela se ukazuje i v jeho prvotině s Vin Jaune, které vyrobil se svým otcem z top ročníku 2010.  Tmavá žlutá barva s odlesky slámy. Aroma je vícevrstevnaté, mocné s tony ořechů, medu, sladkého koření, toastového chleba, kari. V puse příjemně nakyslé, svěží. Jemné a decentní na počátku. Po chvíli nastupuje plná pusa sušených ořechů, orientálního koření, macerovaného čaje, smetany, tabáku. 

 

DIDIER GRAPPE - VIN JAUNE 2010

Pravděpodobně jedno z nepřirozenějších žlutých vín ze skvělého ročníku 2010 zobrazuje nekompromisní styl vinaře, který svou půdu v St.Lohtain zkrátka miluje.  V nose víno omámí komplexním aroma ořechů, mandlí, sušeného ovoce a soli , díky způsobu zrání (pod vrstvou kvasinek) na patru ucítíte tony zelených vlašských ořechů, smržů. Jemný, ovšem svěží a šťavnatý závěr poukazuje na zcela nahé, upřímné, skvělé víno.

P3247430