VALENTIN MOREL VIN JAUNE 2010

Tmavá žlutá barva s odlesky slámy až zlata. Aroma je dlouhé, vícevrstevné, mocné s tony ořechů, medu, sladkého koření, toastového chleba a kari. V puse čisté, jemné a decentní na počátku. Po chvíli nastupuje plná pusa sušených ořechů, orientálního koření, macerovaného čaje, smetany a tabáku. Závěr je dlouhý, elegantní a vřelý. Každý doušek ukazuje komplexnost tohoto vína.


  • Skladem
1 250 Kč
Kategorie: VALENTIN MOREL
Oblast původu: Jura
Odrůda: Savagnin
Barva: žluté
Druh: tiché
Obsah cukru: suché
Obsah alk.: 13,5%
Objem: 0,62l
Certifikace: AB, Ecocert
Konzumace: do 100 let
 

Jura_newVíno zrálo 7 let pod vrstvou floru (voile - vrstva divokých kvasinek způsobující přijatelnou oxidaci vína) v 15m hlubokých sklepech vinařství, kde se udržuje stálá velmi nízká teplota (kolem 3°C), což zajištuje unikátní zrání bez výkyvu teplot. Výsledné víno je tak velmi jemné, delikátní a komplexní. 

Valentin Morel

Valentin Morel, převzal rodinné vinařství po otci Jean Lucovi v roce 2014. Otec v Poligny hospodařil od roku 1985 organicky. Poté, co Valentin vystudoval práva ve Strasbourg, přišlo zásadní rozhodnutí v jeho životě. Místo kariéry špičkového právníkam zvolil návrat do rodné hroudy. Zde začal obhospodařovat 8ha v biodynamickém režimu.  Ve sklepě Valentin pracuje přirozeně s minimálními zásahy při výrobě (autochtonní kvasinky - spontánní kvašení, síra použita šetrně či  v žádném množství, pouze před lahvováním). Kvašení probíhá v nerezezu nebo sudech. Vína školí v použitém dřevě nebo nerezu. Vína nejsou čeřena ani filtrována. Zrají 12 i více měsíců v demi muids nebo použitých barrique sudech. Valentin hospodaří na vinohradech Les Trouillots, Saint Savin, které tvoří slíny z Lias a Trias. Kromě špičkového Savagnin - Naturé vyrábí výtečný Crémant du Jura, který pochází z hroznů 40 leté parcely kterou pokrývá vápencová suť.