Novinka

Cheval en Tete 2021 blanc

Čistá jiskrná žluto zelená barva s ovocným aroma. V nose připomíná grapefruit, med, citronovou kůru. V puse suché, plné, citrusově s dotykem kouře v závěru. 


  • Skladem
450 Kč
Kategorie: Cosse Maisonneuve
Oblast původu: JZ Francie - Cahors
Odrůda: Ugni blanc, Chardonay, Sauvignon
Barva: bílé
Druh: tiché
Obsah cukru: suché
Obsah alk.: 13%
Objem: 0,75l
Certifikace: Ecocert
Spotřeba: do 5 let
 

1,5ha velká parcela tvořená Ugni blanc a Chardonnay se Sauvignonem. Podloží ze slínu a vápence na plošině Quercy. Jde o mladou výsadbu staří 5 let. Elevage probíhá v malých betonových kádích a kameninových nádobách.

Catherine_Maisonneuve_Matthieu_CosseMathieu Cosse a Catherine Maisonneuve se usadili v roce 1999 v Preysac v oblasti Cahors. Oba jsou původem enologové, což jen podpořilo myšlenku společného hospodaření na 17 ha. Vinice se rozkládají na vápencových terasách (causses) 2 a 3 stupně nad řekou Lot, jejichž půdy tvoří typické siderolitické vápence, jíly nebo štěrky. Manželé hospodaří biodynamicky s maximálním respektem k přírodě, svá vína vyrábějí s minimálními zásahy. Vinice jsou průměrného věku 40 let. Jejich skladbu tvoří především Malbec, Cabernet Franc okrajově Tannat, Merlot a Gamay. Hrozny jsou zpracovány ručně a po autochtonním kvasu, lisu vína zrají od 12 -22 měsíců v nádobách různého materiálu (beton, dřevo či hlína). Vína jsou minimálně sířena a jsou nefiltrována. Vína z Domaine Cosse Maisonnueve nejsou standardem pro vína z Cahors. Jsou plná ovoce, jsou neobvykle elegantní, kulatá, málo rustikální. Díky precizní a přesné výrobě vznikají od manželů vskutku dlouhověká hladká a jemná vína skvěle vyjadřující terroir.