Cahors Amput 2017

Sytá nachově fialová barva. Explozivní aroma černých malin, jílu, kůže a sladkých vařených plodů. V puse pružné s hezkou kyselinou a taniny. Dominují svěží tony ostružiny, divokých malin a kůže, železa. Zábavné, živé , zemité s dlouhým odchodem.


  • Skladem
850 Kč
Kategorie: Domaine Capelanel
Značka: Domaine Capelanel
Oblast původu: JZ Francie - Cahors
Odrůda: Malbec
Barva: červená
Druh: tiché
Obsah cukru: suché
Obsah alk.: 13,5%
Objem: 0,75l
Certifikace: AB
Konzumace: do 5 let
 

JZVinohrad stáří 70 let tvoří výhradně odrůda Cot (Malbec) je tvořen sidorelitickými půdami s vysokým obsahem železa díky němuž má půda až oranžovou barvu. Název vína Amput je odvozeno od Amfora (keramická nádoba)  a Fut, což je dubový sud. Jde o nádoby v nich víno kvasí a zraje po 12 měsíců. 

domaine_capelanelMalá rodinná doména o 12 ha leží na vápencových terasách (causses) nedaleko vesnice Luzech v departmenetu Lot ve vinařském regionu Cahors. Vinice leží na siderolitickém podloží jenž tvoří velmi starý jíl, promíchaný s vysokou dávkou železa, které se díky erozi dostává až na povrch. Vzácné podloží mající hnědé až červené  zbarvení dávaj Malbec s tenzí, svěžestí a jemnou minerální chutí a plný ovoce. Současný majitel se jmenuje Sébastien Dauilac a je 5 tou generací vinařství (doména vznikla v roce 1878). Vinařství hospodaří biologicky a je v konverzi na biodynamiku. Ve sklepě se pracuje jemně, bez zásahově a upřednostňován je cit a jemnost před násilnou extrakcí. Pro kvas se používají betonové nádoby a vína zrají ve starých foudres, betonu nebo kvevri. Vína od Capelanel jsou plná ovoce, energie se značnou stopou siderolitických půd v puse, kde se originální podloží projevuje železitou a minerální chutí. Jsou opakem pře macerovaných, tanických Malbeců kterými je region historicky známý.