VIN JAUNE 2010

Tmavá žlutá barva s odlesky slámy až zlata. Aroma je dlouhé, vícevrstevné, mocné s tony ořechů, medu, sladkého koření, toastového chleba a kari. V puse čisté, jemné a decentní na počátku. Po chvíli nastupuje plná pusa sušených ořechů, orienátálního koření, macerovaného čaje, smetany a tabáku. Závěr je dlouhý, elegantní a vřelý. Každý doušek ukazuje komplexnost tohoto vína.


  • Skladem
990 Kč
Kategorie: VALENTIN MOREL
 

Jura_newVíno zrálo 7 let pod vrstvou floru (voile - vrstva divokých kvasinek způsobující přijatelnou oxidaci vína) v 15m hlubokých sklepech vinařství, kde se udržuje stálá velmi nízká teplota (kolem 3°C), což zajištuje unikátní zrání bez výkyvu teplot. Výsledné víno je tak velmi jemné, delikátní a komplexní. 

morelVycházející hvězda regionu Jura, Valentin Morel, převzal rodinné vinařství po svém otci Jean Lucovi v roce 2014. Jeho otec zde hospodařil od roku 1985 organicky, vedle vinic se také staral o sady a háje. Poté co Valentin vystudoval nejvyšší stupeň oboru práva ve Strasbourg následoval návrat do rodného Poligny (hlavní město sýru Comté). Místo kariéry špičkového právníka se rozhodl pro návrat do rodného městečka, kde začal obhospodařovat 8ha vinici v biodynamickém režimu. Na vinicích se pracuje výhradně ekologicky (základem je zatravnění vinic, velká biodiverzita rostlin, ruční sběr i práce na vinici, použití rostlinných výluhů atd). Ve sklepě pak pracuje naprosto přirozeně s minimálními zásahy při výrobě vína (nepoužívá autochtonní kvasinky, preferuje spontánní kvašení, síra je použita šetrně či v žádném množství před lahvováním). Kvašení většinou probíhá v nerezových tancích. Následně vína školí v použitém dubovým dřevě nebo nerezu. Výsledná vína nejsou čeřena ani filtrována. Zrají minimálně 12 i více měsíců v demi muids nebo použitých barrique sudech. Valentin hospodaří na vinohradech Les Trouillots, Saint Savin, které tvoří slíny z Lias a Trias. Kromě špičkového Savagnin - Naturé vyrábí výtečný Crémant du Jura, který pochází z hroznů 40 leté parcely kterou pokrývá vápencová suť.