GRAIN DE FOLIE 2018

Světle řůžová barva s nádechem lososové. V nose jsou cítit herbální a ovocné tony (mražené jahody a maliny). Zpočátku lehce reduktivní - divoké, po otevření se projevuje krásně ovocně. V chuti suché, čisté s měkkými třísly. Nabízí dojem sladkosti jahod, růžových lístků a bylin. Jednodušší ale skvěle pitelné víno doporučuji s rybami, tapenádami a tapas.


  • Skladem
250 Kč
Kategorie: DOMAINE MAMARUTA
Oblast původu: Languedoc Roussillon
Odrůda: Carignan, Macabeu, Syrah
Barva: růžová
Druh: tiché
Obsah cukru: suché
Obsah alk.: 12%
Objem: 0,75l
Certifikace: AB
Konzumace: do 3 let
 

Languedoc_newVin de France. Hrozny pocházejí z více terroir, které se rozkládají na břehu jezera La Palme. Půdy jsou tvořeny naplaveninovým jílem a vápencem. Povrch vinohradů je pokryt typickými vápencovými kamenty ztv. galet roulé. Po ručním sběru dochází k přímému lisu hroznů, následuje 12 hod na hrubých kalech v nerezu. Po fermentaci je víno přetočeno do INOX kde leží na jemných kalech 6 měsíců. Víno není filtrováno a síra je přidána před lahvováním (10 mg!l).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mamarutaSkromný a tvrdě pracující Marc Castan je interesantní osobou naturálních vín z Languedocu - Fitou.
Hospodaří na 12 ha v La Palme při pobřeží Středozemního moře blízko mořských salin v nadmořské výšce 100 m n m. Vinohrady jsou většinou na chudém vápencovém podloží s příměsí jílu, na povrchu se často vyskytují galets roulés (bílé kulaté vápencové kameny se schopností asimilovat teplo).
Vinohrady jsou od 65-95 let staré a jsou osázeny tradičními odrůdami jako Carignan, Grenache, Mouvédre či Syrah. Na vinicích se pracuje výhradně manuálně, od ručního sběru (probíhá až o 3 týdny dříve než u většiny vinařství na jihu kvůli kyselině v hroznu) až po obdělávání vinohradů. Ve sklepě se pracuje bez zásahově a využívá se několika technik např. nakvašování celých hroznů (karbonická macerace) nebo částečně ponořuje matolinový klobouk (snaha minimální manipulace při výrobě). Vína nejsou filtrována ani čeřena, lahvována bez přidané síry. Výsledná vína jsou velmi ovocná a lehkonohá, oproti typicky jižanským vínům. Vynikají svou svěžestí a nenáročností. Skvěle zobrazují Marcovu myšlenku vyrábět vína, která si žijí svým životem, tak jako tamní lidé v La Palme.