CHARDONNAY LONGEFIN 2018

Jiskrná lehce zakalená žluto zelená barva. Aroma intezivní a výrazné, připomínající drcené kamení, sůl, citrusovou kůru a chleba. Na patru je suché, velmi živé, impulzivní. Očístí vaše papily díky direktvní citrusové a minerální stopě. Osvěžující a velmi dobře pitelné. Skvěle s bílými masy, čerstvou zeleninou či fondue.


  • Skladem
450 Kč
Kategorie: DIDIER GRAPPE
Oblast původu: Jura
Odrůda: Chardonnay
Barva: bílé
Druh: tiché
Obsah cukru: suché
Obsah alk.: 12%
Objem: 0,75l
Certifikace: AB, Ecocert
Konzumace: do 10 let
 

Jura_new

Hrozny Chardonnay pocházejí z vinohradu Longefin, který leží na malém kopci Remondot naproti vesnici Saint Lothain. Stáří vinohradu je kolem 20 let a jeho podloží tvoří duhové slíny z období Lias (červený a černý) s kompaktní hlínou na povrchu. Severní expozice vinohradu zaručuje celodenní příjem slunečních paprsků na vinohrad a tím pádem ideální dozrání hroznů. 

didier_grappeV roce 2001 dokončil charismatický a osobitý Didier Grappe vinohradnické lyceum v Beaune a právě v tento rok začal obhospodařovat jeho první vinohrady. Při studiích pečlivě nasával informace při stáži u legendy regionu Pierre Overnoy, jenž ovlivnil jeho názor na pěstování a výrobu vína.  Dnes pracuje na necelých 4 ha v srdci vesnice St.Lothain (většinu vinic tvoří Savagnin a Chardonnay, v menší míře jsou zastoupeny Pinot Noir, Trousseau a Poulsard). Hospodaří okolo vesnice na 3 hlavních parcelách - Novelin, Champs rouge a Longefin. Od počátku přijal s pokorou a respektem svoji úlohu vinaře a rozhodl se pro nenásilné pěstování révy (striktní zelené práce na vinici, zatravňování vinic, použití bylinných výluhů pro posilnění vinice, velmi nízké výnosy pod 25 hl/ha, sklizeň hroznů v maximální fenolické zralosti hroznů, ruční sběr i práce na vinici). Ve sklepě hospodaří bez zásahu tzv. nemanipulativně“, nepoužívá žádná aditiva či kvasinky,  svá vína nečeří ani nefiltruje, lahvuje bez použití oxidu siřičitého. Dle slov Didiera není potřeba zatěžovat tuto planetu chemikáliemi a ničit přirozený charakter vinic a jejich okolí, Není třeba ničit originální terroir, které je založené na šedých slínech z Lias a duhových slínech z Trias. Dle polohy vinice variuje obsah jílu a vápence. Kombinují tradiční vůni a chuť místních odrůd s tvrdou prací vinaře. Výsledná vína z jeho produkce jsou doslova elektrizující a dech beroucí.